Home Cutting tools Boring bars Carbide boring bars SDUC 93° Carbide boring bars E10K.SDUC.L07
Back to products
HSSE twist drill 135° 1,0 mm DIN 338 | TIN coating €3.00
Carbide boring bars E10K.SDUC.L07
Note:
  • Low-vibration boring bars
  • With internal cooling
  • Longer durability of inserts
  • For longitudinal and plane turning
  • Setting angle: 93°
  • Delivery: without inserts
WF
8,3
ADINTMS
Cylindrical shank w/ flat -metric: 10.0
BMC
Carbide
CNSC
axial concentric entry
CUTINTMASTER
DCMT-DCGT 0702..
CXSC
axial inclined exit
DCONMS
10
DMIN
14
DPC
nicht schwingungsgedämpft
HAND
L
KAPR
93°
LDRED
20
MTP
S
OAL
125
TQX
1,2 Nm
Compare
Add to wishlist
Order Number: E10K.SDUC.L07 Categories: Boring bars, Carbide boring bars SDUC 93°, Cutting tools
Share:
  • Description
  • 2D & 3D Zeichnungen
Description
Product information “Carbide boring bars E10K.SDUC.L07”
Note:
  • Low-vibration boring bars
  • With internal cooling
  • Longer durability of inserts
  • Setting angle: 93°
  • Delivery: without inserts
2D & 3D Zeichnungen
Download E10K.SDUC.L07 D 2D-Zeichnung.dxf
Download E10K.SDUC.L07 D 2D-Zeichnung.pdf
Download E10K.SDUC.L07 D 3D-Zeichnung.pdf
Download E10K.SDUC.L07 D 3D-Zeichnung.stp
Related products
Compare
End mill cutter 90° 12mm – 16mm Shank after DIN 1835B
Milling tools, End mill cutter 90°, Cutting tools
  • For ISO Inserts APKT 1003... / APHX 1003...
  • Nickel plated
  • Shank after DIN 1835B
  • Application in all materials
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
End mill cutter 90° 22mm – 25mm Shank after DIN 1835B
  • Nickel plated
  • Shank after DIN 1835B
  • Application in all materials
Add to cart
Quick view
Angular milling cutter 90° 80mm – 27mm For ISO inserts APKT 1604 / APHX 1604
Milling tools, Angular milling cutter 90°, Cutting tools
Face milling cutter 75° 100mm – 32mm For ISO inserts APKT 1604 / APHX 1604
Milling tools, Face milling cutter 75°, Cutting tools
End mill cutter 90° 15,7mm – 16mm Shank after DIN 1835B
Angular milling cutter 90° 125mm – 40mm APKT 1604 / APHX 1604
End mill cutter 90° 24,7mm – 25mm Shank after DIN 1835B
End mill cutter 90° 10mm – 16mm Shank after DIN 1835B