Home Cutting tools Boring bars Carbide boring bars SCLC 95° Carbide boring bars E16Q.SCLC.L09
Alu UMG solid carbide ball nose end mill 8mm ball nose end mill 2 flutes €40.00
Back to products
Carbide boring bars E16Q.SCLC.L09
Note:
  • Low-vibration boring bars
  • With internal cooling
  • Longer durability of inserts
  • For longitudinal and plane turning
  • Setting angle: 95°
  • Delivery: without inserts
WF
7
ADINTMS
Cylindrical shank w/ flat -metric: 16.0
BMC
Carbide
CNSC
axial concentric entry
CUTINTMASTER
CCMT / CCGT 09T3…
CXSC
axial inclined exit
DCONMS
16
DMIN
14
DPC
nicht schwingungsgedämpft
HAND
L
KAPR
95°
LDRED
20
MTP
S
OAL
180
TQX
1,2 Nm
Compare
Add to wishlist
Order Number: E16Q.SCLC.L09 Categories: Boring bars, Carbide boring bars SCLC 95°, Cutting tools
Share:
  • Description
  • 2D & 3D Zeichnungen
Description
Product information “Carbide boring bars E16Q.SCLC.L09”
Note:
  • Low-vibration boring bars
  • With internal cooling
  • Longer durability of inserts
  • Setting angle: 95°
  • Delivery: without inserts
2D & 3D Zeichnungen
Download E16Q.SCLC.L09 D 2D-Zeichnung.dxf
Download E16Q.SCLC.L09 D 2D-Zeichnung.pdf
Download E16Q.SCLC.L09 D 3D-Zeichnung.pdf
Download E16Q.SCLC.L09 D 3D-Zeichnung.stp
Related products
Compare
End mill cutter 90° 15,7mm – 16mm Shank after DIN 1835B
Milling tools, End mill cutter 90°, Cutting tools
  • For ISO Inserts APKT 1003... / APHX 1003...
  • Nickel plated
  • Shank after DIN 1835B
  • Application in all materials
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
Face milling cutter 45° 80mm – 27mm For ISO inserts SEHT 1204 / SEHX 1204
Milling tools, Face milling cutter 45°, Cutting tools
  • For ISO Inserts SEKT 1204... / SEHX 1204...
  • Nickel plated
  • Shank after DIN 1835B
  • Application in all materials
Add to cart
Quick view
Angular milling cutter 90° 125mm – 40mm APKT 1604 / APHX 1604
Milling tools, Angular milling cutter 90°, Cutting tools
  • For ISO Inserts APKT 1604... / APHX 1604...
Face milling cutter 75° 100mm – 32mm For ISO inserts APKT 1604 / APHX 1604
Milling tools, Face milling cutter 75°, Cutting tools
End mill cutter 90° 19,7mm – 20mm Shank after DIN 1835B
End mill cutter 90° 30mm – 25mm Shank after DIN 1835B
Face milling cutter 75° 80mm – 27mm For ISO inserts APKT 1604 / APHX 1604
Face milling cutter 75° 50mm – 22mm Shank after DIN 1835B